Örümcek Adam Pastası

Örümcek Adam Pastası

 

Pazar günü bir doğum gününe davetliydik. Saat 14.00 de doğum günü başlıyordu. Ben de kafama bir kez pasta yapmayı koymuştu. Yapıp yapamıyacağımı bilemeden kahvaltı hazırlarken keki pişirdim. Daha sonra bir taraftan ev temizliği diğer taraftan yemekler derken pastayı kremalamaya vaktim olmadı. Oğlumda keki görüp ille de örümcek adamlı pasta isterim diye tutturunca onada kıyamadım ve evden çıkmamıza yarım saat kala kremayı hazırlayıp buzlukta bekleterek soğutup hızla pastayı yaptım. O nedenle süslemesine çok zaman kalmadı nasıl yapacağımı da bilemediğim için işte böyle bir şey yaptım. Tadı tek kelime ile muhteşemdi. Görüntüyü size bırakıyorum.

Malzemeler

·       4 yumurta

·       6 yemek kaşığı toz şeker

·       2 yemek kaşığı un

·       2 yemek kaşığı mısır nişastası

·       Sıvı vanilya (ben dr. Otkerin Jamaika rum’unu kullandım)

Kreması

·       1 paket krema(200 ml)

·       80 grlık 3 paket çikolata (ben ülkerinkileri kullandım 2 paket bitter+1 paket sütlü)

Hazırlanışı:

1.Öncelikle yumurtaların sarı ve beyazlarını ayrılır. Her birini üzerine 3 yemek kaşığı toz şeker ilave ederek iyice çırpılır.

2.Diğer tarafta un ve nişasta birkaç kez elenerek iyice birbirine karıştırılır

3.Ayrı ayrı  çırpılan sarı ve beyaz yumurtalar alt üst karıştırılarak birbirine yedirilir.

4.Daha sonra üzerine un, nişasta karışımı ve sıvı vanilya eklenerek kabaran yumurtanın hacmi söndürülmeden karıştırılıp yağlanmış kalıba dökülüp fırında pişirilir.

5.Kek pişerken ara kreması için 1 paket süt kreması kaynatılır. Kaynayan kremanın altı kapatıldıktan sonra üzerine çikolatalar kırılarak konulup karıştırılır. Soğumaya bırakılır.

6.Soğuyan krema buzdolabında dondurulup belirli aralıklarla mikser yardımıyla çırpılarak homojen hale getirilir.

7.Sürülebilir kıvama gelince ıslatılmış keke sürülerek arasına damla çikolata muz vb. konularak diğer katı konulup üzeri kaplanır.

8.Keki sıktığınız bir meyve suyu veya sadece şekerli su ile ıslatabilirsiniz. Ben sıvı vanilyayı sulandırıp keki ıslattım.

9.Son şekli vereceğim zaman oğlumun isteği üzerine örümcek adam yaptığım için üzerine çikolata kremasını sürmedim. Bunun yerine 1 çay bardağı süt ile 1 poşet krem şantiyi çırpıp bir miktar kırmızı renkli gıda boyası ile renklendirip pastanın üzerini bununla kapladım. Onun üzerini de içine sürdüğüm çikolatalı krema ile süslemeye çalıştım. (Zamanım olmadığı için süslemem çok güzel olmadı)

 

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !